Egészség
A Bioptron használata daganatos betegségek esetén
Háttér információk
A Bioptron fényterápia nem csak helyi szinten, hanem a szervezet egészére is kifejti a hatását a vér, pontosabban a vérszérum közvetítésével. A vérszérum a vér egyik (vérplazmához hasonló) összetevője, amely fehérjéket, elektrolitokat, antitesteket, antigéneket, hormonokat, illetve különböző exogén anyagokat (pl. gyógyszereket és mikroorganizmusokat) tartalmaz. A vérszérumban nincsenek vérsejtek és véralvadási faktorok. Mivel a Bioptron fényterápia a vérben és a vérszérumban is előidéz bizonyos pozitív folyamatokat, a Bioptron fénye a szervezet egészére, illetve a szervezetben megtalálható bármely keratinocitára és fibrofibroblaszt sejtre képes hatni. A fibroblaszt sejtek fontos szerepet játszanak a kollagén- és elasztin termelésben, továbbá a sebek gyógyulásában. A keratinociták elsődleges funkciója, hogy megvédjék a bőrt a kiszáradástól és a külső kórokozóktól. A kutatások szerint a Bioptron fényterápia serkenti a fibroblaszt sejtek és a keratinociták növekedését, illetve szaporodását.
A Bioptron ráksejtekre gyakorolt hatásáról azonban eddig nem voltak ismereteink.
Milyen hatást gyakorol a Bioptron fényterápia a ráksejtekre?
Samoilova [et al.] (2015) tanulmányában a Bioptron fényterápia melldaganatos páciensekre gyakorolt hatását vizsgálta nem sokkal a daganatos mellszövetek eltávolítása (mastectomia) után. Az egy hétig tartó és naponta végzett Bioptron kezelést követően a kutatók vér- és vérszérum mintát vettek, amelyekben megvizsgálták a fibroblaszt- és keratinsejtek, valamint a különféle mellszöveti- és bőrszöveti ráksejtek növekedését befolyásoló faktorokat, összehasonlítva az eredményeket a Bioptron kezelés előtti vérszérum-mintákban megfigyelt eredményekkel. Ez az ellenőrzött körülmények között (in vitro) végzett vizsgálat tehát a vérszérum hatását vizsgálta a különböző sejtvonalakra vonatkozóan a Bioptron kezelés előtt és után. Az eredmények azt mutatták, hogy a Bioptron fényterápiával kezelt páciensek esetében a vérszérumban olyan hatások jelentkeztek, amelyek gátolták/lassították a ráksejtek növekedését, míg a fibroblaszt- és keratinsejtek növekedését kedvezően befolyásolták.
A Bioptron fényterápia a fentiek alapján gátolta ráksejtek növekedését és szaporodását (Samoilova et al, 2015), így tulajdonképpen a daganat terjedésének lelassításával hozzájárulhat a túlélési esélyek növeléséhez (Knyazev et al, 2015, egerekkel végzett kísérlet).
A kutatás megállapította, hogy a Bioptron fényterápia:
- Biztonságosan alkalmazható az onkológiában
- Kedvezően hat a daganatos betegek műtéti sebeinek gyógyulására és lassítja a daganatok terjedését is.
A Zhevago et al (2017) által végzett tanulmány arra kereste a választ, hogy a Bioptron fényterápia hatékonyan alkalmazható-e az I-es és II-es stádiumú melldaganattal rendelkező páciensek műtéti sebeinek kezelésére az emlőamputációjuk után. A melldaganat hagyományos kezelési módjai (műtéti eltávolítás, kemoterápia, sugárterápia) gyakran járnak együtt az immunrendszer hatékonyságának gyengülésével. A legyengült immunrendszer hatékonyságának helyreállítása fontos eleme a páciens további kezelésének és rehabilitációjának, továbbá fontos szerepet játszik a daganatok növekedésének és az áttétek keletkezésének megakadályozása szempontjából is. Ebben a véletlenszerűen kijelölt kontrollcsoportban a kísérleti csoport tagjai a műtétjük után deréktáji Bioptron fényterápiás kezelést kaptak 7 napon keresztül napi 10 perc erejéig. A Bioptron fényterápia megelőzte a melldaganatok kezelésekor általában jelentkező immunrendszer-gyengülést és a gyulladásos folyamatokkal összefüggő citokin markerek számának megnövekedését, amely közvetlenül az emlőamputáció után jellemző. A Bioptron fényterápia ezen felül hozzájárult a természetes ölősejtek hatékonyságának növeléséhez is. A természetes ölősejtek olyan limfociták, amelyek a szervezetben keringve felismerik és elpusztítják az idegen sejteket. A Bioptron fényterápia sebezhetőbbé teszi a ráksejteket a természetes ölősejtekkel szemben, így segíti a páciens saját immunrendszerét a ráksejtek felderítésében és elpusztításában (Knyazev et al, 2016). A fentiek alapján a kutatók arra következtetnek, hogy az immunrendszer legyengülésének megakadályozása, a gyulladást elősegítő markerek számának csökkenése, valamint a ráksejtek nagyobb sebezhetősége a természetes ölősejtekkel szemben mind olyan hatások, amelyek a páciensek eredményesebb gyógyulásához vezethetnek.
Konklúzió
A Bioptron fényterápia gátolja a ráksejtek burjánzását. A tudományos kutatások eredményei arra utalnak, hogy a Bioptron kedvező hatást gyakorol az immunrendszerre, így az könnyebben felismeri a mutálódott sejteket (ráksejteket) és lassítja a növekedésüket, illetve a burjánzásukat, támogatva ezzel a páciens szervezetét a daganatok elleni küzdelemben.
E kutatások szerint a Bioptron fényterápiás készülékek eredményesen és biztonságosan alkalmazhatók az onkológia területén is. A Bioptron fényterápia használható a hagyományos rákkezelések során fellépő komplikációk megelőzésére és kezelésére, továbbá stimulálhatja a páciens saját immunrendszerét, hogy eredményesebben harcolhasson a ráksejtek ellen.
Források:
- Samoilova KA, Zimin AA, Buinyakova AI, Makela AM, Zhevago NA. A műtét után alkalmazott polikromatikus (480-3400 nm) fény szisztémás szabályozó hatása a rák- és egyéb sejtek in vitro burjánzására a melldaganatos betegek esetében. Photomed Laser Surg. 2015 Nov; 33(11):555-63.
- Knyazev NA, Samoilova KA, Abrahamse H, Filatova NA. A tumorogenitási hajlam csökkenése és az egerek daganatos májsejtjeinek aktin sejtvázában bekövetkező változások a polikromatikus látható és infravörös fénnyel történő besugárzás hatására. Photomed Laser Surg. 2015 Apr;33(4):185-92.
- Knyazev NA, Samoilova KA, Abrahamse H, Filatova NA. A polikromatikus fény (480-3400 nm) növeli a ráksejtek sebezhetőségét a természetes ölősejtek általi lízissel szemben. Photomed Laser Surg. 2016 Sep;34(9):37373-8.
- Zhevago NA, Zimin AA, Glazanova TV, Davydova NI, Bychkova NV, Chubukina ZV, Buinyakova AI, Ballyuzek MF, Samoilova KA. A földi napfény spektrumához hasonló, de az UV-tartományt nélkülöző polikromatikus fény (480-3400 nm) használata az emlőrákos páciensek műtét utáni immunorehabilitációja során. J Photochem Photobiol B. 2017 Jan;166:44-51.
nincs hozzászólás